İzmir Belediyesini Tebrik Ederim

İzmir Belediyesinin otobüsler üzerine yaptığı proje için kendilerini tebrik ederim. Gerçekten çok güzel bir düşünce.
Dediğim gibi çok güzel yapmışlar ancak kıymet bilene. Benim kendi şehrimde sadece metroya izin var ve otobüs içinde çok istiyorum. İnşallah en yakın zamanda Bursa ve diğer illerimizde de böyle bir uygulama olur.

Neyse konuya dönelim. Sosyal medya üzerinde böyle haberler paylaşılınca uygulama hakkındaki yorumları okuyayım dedim. Başta haberi öğrenince gerçekten çok sevinmiştim ancak yorumları okumaya başlayınca nasıl bir milletiz demekten kendimi alıkoyamıyorum.

Yorumlardan örnek vereyim ve daha detaylı yazacağım tabi. 

Bu yorumu yapan arkadaş belki tüm sorunları bitmemiş olabilir ancak bir yerden bir şeyler yapmaları sana göre kötü herhalde. Bisikletine bin, git diyorsun. Oraya yazmadan önce denesene. Yolda lastiğin patlasın, turdan dön hele birde rampa varsa ve evine de uzaksa o yer veya herhangi bir sıkıntısı çıktı, o kişinin o aracı kullanma hakkı yok mu? Var. Bisiklet kiralama nedir ya adam sana daha iyisini yapmış işte, zamanla daha iyi projelere,onlara da elbette bakar demi. Ama illaki karşı çıkacaksın!

Gelelim diğer bisikletlilere aşırı saygı besleyen arkadaşımıza:

 Evet bu yorumu yapan arkadaş çok gereksiz buluyormuş. Arkadaş ilk önce niye gereksiz olduğunu da açıklasaydı keşke. Ama böyle bir soru sorsam bana sunacağı nedenler ise yok engelli yok o yok şu. Sayacağı nedenler ise  başka başka yapılacak projeler. Üstte yazdığım sebepler bunun için de geçerli. Ayriyeten engelliler için tamam yapılmıyor olabilir ancak böyle bir projenin saçma olduğu anlamına gelmez. O otobüslere sadece sen binmiyorsun! Öyle yazmak yerine "Gerçekten güzel bir proje olmuş ancak birçok sıkıntımıza daha öncelik verilebilirdi." örnek olarak böyle yazmak varken direk eleştirmeye giriyoruz. Tabi aslında buda bir sıkıntı ancak örnek cümle verdim. Neyse o arkadaşa ve diğer tepki verenlere birde şunları söylemek istiyorum. Sonuçta bu bisiklet otobüsün ön tarafına koyulacak ve o bisikleti oraya koymaları 1 dakikayı geçmez. Seni niye rahatsız ediyor acaba? Otobüsün içinde seni rahatsız mı ediyor, seni mi sıkıştırıyor? Ek olarak şoförün de yolu görmesine vb. zararı olmuyor. Eğer engelliler içinde bir fikri varsa belediyeye birçok ulaşım yolu mevcut. Oradan fikrini yazarak daha iyi yapacağını düşünüyorum Bizim daha çok destekçi olmamız gerekirken yaptığımıza bakın. İllaki muhalefet olacaklar yoksa olmaz demi. Aman aman karşı çıkmazlarsa bir şey olur.

Aralarında gerçekten destek veren kişilerde mevcut tabi. Bir kişide örnek olarak paylaşayım.

Aslında benim amacım buradaki ABD'yi göstermek veya nerede olduğu değil. Bakınırken denk geldiydim. Aslında çokta haklı. Hem mesela yeni başlayanlar çabuk yoruldukları için iyi birde diğer taraftan baktığımızda çevreye herhangi bir zararı yok ve daha çok size katkısı mevcut. Ancak işte yukarıda örnek verdiklerime bakmak gerekirse muhalefetiz. Tabi destek veren yok mu? Var. Ben sadece örnek olarak gösterdim yukarıdaki kişileri. Biz neredeyse sadece futbolu vb. sporları, spor olarak görüyoruz.(Herkes için geçerli değildir.) Unutmadan bisiklet sürenler arttığı taktirde trafikte de azalmalar görülecektir ve bir sorun daha ortadan kalkmış olacaktır.

Size bu yazımda sosyal medyada gezinirken gördüğüm hem sevindiğim hem üzüldüğüm olayı sizlere de aktarmak istedim. Herkesin fikrine saygı duyuyorum ancak güzel bir şekilde demek yerine hakaret eder gibi demeleri olmamış. Bu sayede bende fikrimi sizlerle paylaşmış oldum. Bu arada ben burada herhangi bir siyasi veya başka bir şey hakkında yorum yapmadım. Sadece spor üzerine ben bu yorumlarımı yazmış bulunmaktayım. Buradaki yazılar herkes için geçerli değildir. Bursa ve diğer tüm illerimizde böyle bir uygulama yapılmasını yürekten ister yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Sizde kendi düşüncelerinizi alt kısımda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz.

4 yorum

Buraya Tıklayınız yorum
28 Aralık 2015 18:50 ×

Evet Furkan gayet güzel bir paylaşım olmuş katılıyorum... İzmir i zaten biliyorsun çok sevip orada yaşamak istiyordum bu şekilde gerçekten de saygı duyulur bir şehir olmuş... TEŞEKKÜRLER İZMİR :) ve yazı için tebrik ederim Furkan :)

Yanıtla
avatar
28 Aralık 2015 19:26 ×

Yorumun için çok teşekkür ederim. :) Ancak işte halen öyle bir fırsatı değerlendiremeyenler var. :)

Yanıtla
avatar
29 Aralık 2015 23:31 ×

Selam Furkan,
Bu eleştirenler var ya çoğu hayatında bisiklete bile binmemiştir. Bisiklet yolu neden kötü olsun ki ve neden eleştirilsin! Bisiklet kiralama işi medeni ülkelerde olur. Bizim ülkemizde o iş yürümez önce insanların eğitilmesi gerekli. Youtube'dan bulabilirlerse izlesinler Avrupa ülkelerinde bisiklete verilen önem ile ilgi belgeseller insan imreniyor.

Yanıtla
avatar
30 Aralık 2015 19:44 ×

Selam Mustafa Hocam,
Dediğiniz de çok haklısınız. Aslında böyle bir uygulama gelişmenin ışığıdır ancak işte yazımda da belirttiğim üzere bir çok insanımız Muhalefet olmayı bir şey sanıyor... Yorumun için de çok teşekkür ederim. :)

Yanıtla
avatar

yapım aşamasıSitemiz çalışmalar nedeniyle geçici olarak kapalı.