Bu Hafta Nereden Ne Öğredim? #01

Bu hafta nereden ne öğredim de birçok bilgiyi sizlerle paylaşacağımı söylemiştim. Bakalım bu hafta nereden ne öğrendim?

Hiç uzatmadan hemen konuya girmek istiyorum. Bu hafta zincifre ve dahasını öğrendim. Tabi bunların detaylı açıklamasını da yapalım demi. • Zincifre: Zincifre kırmızı renkli doğal cıva sülfüre verilen addır. Bir diğer anlamı ise kırmızı kurşun oksidin veya süleğin de bir diğer adı olarak geçiyor. Yunanların Cadı Kazanı adlı zehirli madde listesi içinde yer almıştır. Tıpta özellikle deri hastalıklarında ve pas önleyici boya maddesi olarak kullanıldığı yazıyor.


  • ALO: Alo kelimesi de Alexander Graham Bell ile ortaya çıkmıştır. (Telefonun icadı= Alexander Graham Bell) Aslında biz Alo derken Alexander Graham Bell'in sevgilisinin adının kısaltılmışını söylüyoruz. Adı ise Allessandra Lolita Oswaldo'dur. Bell telefonu icat ettiğinde ilk hattı sevgilisinin evine çektiği için arayanın da başkası olamayacağını biliyordu. Zamanla Oswaldo'nun ismini kısaltmıştır ve en son Alo olarak kısaltmıştır. Peki bu kelime bu kadar nasıl yayıldı diye soruyor gibisiniz. Oswaldo artık Bell'in saçmalıklarından bıktığı için ayrılmıştır ve Bell o zamandan itibaren her arayan kişiye Alo diye hitap ettiği için başkaları da artık Alo demeye başlamıştır. Ben bu bilgiyi öğrendikten sonra artık telefonu açtığımda Buyurun kelimesini kullanmaya dikkat edeceğim. Sonuçta biz Alo derken Bell'in sevgilisinin adının kısaltılmış halini diyoruz. Bu bilgiyi nereden öğrendin derseniz İnternet'te bir çok yerde araştırırsanız bulursunuz. Bilgi ise aklıma öyle takılmıştı ve araştırmak istedim, araştırmanın kısa bir özetini de sizlere geçtim.


  Bu hafta bu kadarlarını yazabildim. Eğer hoşunuza gittiyse beğenip, paylaşırsanız ve aklınıza takılan soruları yorum kısmından yazarsanız sevinirim.

  2 yorum

  Buraya Tıklayınız yorum
  14 Eylül 2015 12:40 ×

  Daha fazla bilgi istiyoruzzzz. :) :)

  Yanıtla
  avatar
  14 Eylül 2015 13:40 ×

  Tabiki daha fazla bilgi olacakta bu hafta pek zamanım olamadıydı. Okul kayıt vb. felan :) İnşallah Haftaya. :)

  Yanıtla
  avatar

  yapım aşaması  Sitemiz çalışmalar nedeniyle geçici olarak kapalı.