Blogların Kalbi Ziyaretçiler

Blogların kalbi ziyaretçiler olmasa, özgün içerikler olmasa internet nasıl gelişecek?
Bloglar özgün içerik üretmese, ziyaretçiler yorum atmasa, destek vermese peki nasıl gelişecek? Çoğu yerde, arkadaşlarımda da rastladım. İşine yarar bir bilgiyi okuyor ancak bir teşekkür, yorum bırakmadan sayfayı kapatıyor. Aslında bir teşekkür etse, yorum yazsa hem yazar da memnun olur.

Sevdiğiniz yazarı okuyorsunuz ancak onu okuduğunuzu belli etmiyorsunuz. Tabi ki yine de istatistiklerden, okunma sayısından yine bir mutluluk oluyor ama bir yorum yazdığınızda o yazarın nasıl mutlu olduğunu yaşamadan anlayamazsınız.

Size şöyle de bir örnek vereyim:


Siz mesela yönetmensiniz ve bir film çektiniz. Filminizi izleyenleriniz var bunu biliyorsunuz ancak film iyi mi, kötü mü başka kişinin görüşünü bilmiyorsunuz

Blog yazarlığı da bunun gibi. Okuyanınız var ancak size iyi mi, geliştirilecek yönleri, görüşünüze katılıp, katılmadığı hakkında ki görüşlerini bazı kişiler yazmadan geçiyor. Sizin güzel bir yorumunuz sayesinde karşınızda ki yazar çok güzel duygulara sahip olacaktır.

Beni yanlış anlamayın ben bunu kendim için değil tüm bloglar için böyle düşünüyorum. Sizin ona destek vermeniz onu daha çok heveslendirecek, bir öneriniz sayesinde kendisini geliştirebilecek bir çok blogger var.

Böyle bir düşüncemi de sizlerle paylaşmak istedim. Eğer hoşunuza gittiyse beğenip,paylaşırsanız ve aklınıza takılan soruları yorum kısmından yazarsanız sevinirim.


7 yorum

Buraya Tıklayınız yorum
11 Eylül 2015 12:31 ×

Tıklanma sayılarının ve yorumların düşmesinin başlıca sebebi sosyal ağlar zaten. Bu çok açık. Sosyal ağların bu kadar çok kullanıldığı bir ortamda bir kişisel blog yazarı olarak çok da bir şey beklememeye başladım. Normalde bugün için yazım hazır fakat elim yayınla butonuna gitmiyor. Bir şey olacağı yok çünkü. Ben kişisel düşüncelerimi internet üzerinden herkese açık bir şekilde paylaşıyorsam tabi ki de okunmayı ve beğenilerin belirtilmesini isterim. Yoksa giderim defterime yazarım fikirlerimi ben yazar ben okurum yine. Bu kadar da kafaya takmamış olurum hem okunup okunmamayı. :) Güzel yere değinmişsin ama neredeyse her blogda bu tarz yazılar paylaşıldığı halde ilerleme yok. Ne yazık ki sosyal ağların popülaritesi düşmeden herhangi bir ilerleme de olmayacak, en azından kişisel bloglar için.

Yanıtla
avatar
11 Eylül 2015 12:38 ×

Haklısınız ancak bir kitapta geleceğin medyası bloglar olucak diye bir yazı var kişisel, kurumsal olarak farketmez bloglar olucak diye bir söz var. Yılmadan devam etmek, bunları güzel kişilere ulaştırmak. Ne güzel size ulaştırmışım inşallah daha başka kişilere de ulaştırabilirim. Sadece kişiseller için değil yemek blogu, moda blogları da öyle. :) Ama durmadan devam çünkü hemen bir yazıyla on yazıyla olacak işler değil bunlar. :) Yorumun için çok teşekkür ederim.

Yanıtla
avatar
Adsız
admin
11 Eylül 2015 13:43 ×

Haklısın aslında ama bu işi ilerletmek için bloklarının çok daha güzel olması gerektiğini biliyosun dimi?
Blokların kötü demiyorum gayet güzel ama bununda fazlası gerekli.İnşallah çok iyi bir blogger olursun.

Yanıtla
avatar
11 Eylül 2015 14:37 ×

Bunu zaten kendim icin yazmadiydim sadece cogu kişinin oyle diyorum tabikide haklısın bu arada blog cok guzel olmasi derken tasarimdan bahsediyordsn tabikide ancak ÖZGÜN içerik gerekli insallah devami da gelicek. Yorumun için çok teşekkür ederim.

Yanıtla
avatar
11 Eylül 2015 14:43 ×

Aslında yüzlerce çöp blokların oluşmasının sebebi de bu durum. Beklenen ilginin görülmemesi. Ama bu çöp blokların yüzde 90'ı da gerçekten sadece kopyala yapıştır bilgiler içeren bloglardır. Bir kısmı deneme amacıyla açılmış bloglardır. Bir kısmı da bir süre sonra sıkılmış bu işi bırakmış kişilerin bloglarıdır. Ama dediğin gibi umudunu kaybetmeden özgün bir şekilde blog yazmaya devam etmeliyiz. Kaybedecek bir şeyimiz yok. Aksine düşüncelerimizi, bilgi birikimlerimizi bir çatı altında birleştiriyoruz. Yazma yeteneğimizi güçlendiriyoruz. Yeni arkadaşlar ediniyoruz. Bu yüzden özgün yazılar yazmaktan bıkmayalım. Yaşasın Bloglar ! :)

Yanıtla
avatar
11 Eylül 2015 14:54 ×

Cok haklısın dusunduklerimin bir cogunuda sen yazmissin. Aynen öyle yilmadan yola devam. Yaşasın Bloglar! :) Yorumun icin cok tesekkur ederim.

Yanıtla
avatar

yapım aşamasıSitemiz çalışmalar nedeniyle geçici olarak kapalı.